Tournament partners in 2024

SALMING

7_20230316_080116.png
Visit website

SALMING is a Swedish sports brand, specialist in indoor sports, running and ice-hockey. It bears the name of the phenomenal Swedish defenseman Börje Salming, a member of the Hockey Hall of Fame, who was one of the first European defensemen to make it to the NHL, where he played 16 years for the Toronto Maple Leafs. The SALMING brand has been active on the sports market since 1991 and was imported to the Czech Republic ten years later. 

In the field of development and production of floorball equipment, SALMING is among the absolute leaders worldwide. In its offer you can find all floorball equipment from school to professional, including top indoor shoes.

SALMING je švédská sportovní značka, specialista na sálové sporty, běhání a lední hokej. Nese jméno fenomenálního švédského obránce Börje Salminga, člena hokejové Síně slávy, který se jako jeden z prvních evropských obránců prosadil do NHL, kde odehrál 16 let za Toronto Maple Leafs. Značka SALMING působí na sportovním trhu od roku 1991 a do České republiky se začala dovážet o deset let později. 

V oblasti vývoje a výroby florbalového vybavení patří SALMING celosvětově mezi absolutní špičku. V její nabídce můžete najít veškeré florbalové vybavení od školního až po profesionální a to včetně špičkových sálových bot.